Opravdu jsem se snažil odolat všemožnými metodami, které měli odpoutat mou pozornost a nečíst ony články, ale voodoo panenky došli a když není co píchat, tak se dříve nebo později nuda dostaví a člověku nezbude nic jiného, než propadnou onomu šílenství a ten zpropadenej IE9 vyzkoušet.
Musím uznat, že Microsoft opět nezklamal. Využil veškerých příležitostí co měl a vykradl snad všechny ty dobré věci, které konkurenci dělají konkurencí. Jistě by se našel nějaký hnidopich, který by se s semnou přel, že oni se vykrádaj, tak nějak všichni a já bych mu to nevyvracel, ale beru to podle toho, co vyšlo dřív a z tohohle pohledu vycházím se svým stanoviskem.
IE9, lze stáhnout na poměrně jednoduché adrese www.microsoft.cz/ie, kde si vyberete pro jakou verzi systému (32-bit, 64-bit a tou pouze Windows 7, Vista) si to chcete stáhnout a stačí potvrdit stažení. Instalace je jednoduchá, protože se stále Microsoft řídí jednoduchou logikou, “můj systém, můj program, takže já určim, kde bude nainstalovanej”, tudíž vás neobtěžují žádné dialogy, které by vás nutili při instalaci přemýšlet, co kam chcete nainstalovat. Jako u předchozích verzí ani tady se instalace neobejde bez restartu což napovídá o tom, že se IE zapisuje kamsi hluboko do systému, takže se stane jeho nedílnou součástí, prorostlou napříč všemi sférami složek.
Po restartu mě příjemně překvapilo, že se IE nainstaloval neviditelný. Na ploše ani ve startu nebyla jeho ikona na první pohled viditelná. Že by ústup Microsoftu od nutnosti vnucovat se na každém kroku? Při spuštění mne pak překvapilo, že nevyskočila hláška: “Prohlížeč není nastavený, jako výchozí, chcete tak učinit nyní?”, ne ani o to se nepokusil. Chvilku mne opravdu napadlo, že by to nakonec mohla být revoluce, ale pak jsem se rozhlédl a myšlenka se pomalu rozplynula.
Rozložení okna IE9 je příjemné a dokonale okleštěné od jakýchkoliv zbytečností. Když to vezmu zleva doprava, tak je na horním kraji tlačítko zpět, vpřed, adresní řádka, malý prostor pro záložky a tři ikony značící domů, oblíbené, nastavení. Zbytek okna je výhradně určen pro zobrazování obsahu internetových stránek. Vzhledově okno skvěle zapadá do nastavení vzhledu vašich oken. Integrace do prostředí Aaero se dala čekat a opravdu se povedla.
Jako defaultní stránka se zobrazí Bing, což je prostě ošklivej vyhledávač a nepoužívám ho soukromě prakticky vůbec. Snaha o změnu defaultního vyhledávání pohořela, protože na stránkách Microsoftu v době testování nebyla podpora googlu, ale pro chronické seznamáře tam podpora už připravená je. Když už jsem skončil na stránkách s rozšířeními, koukl jsem se co tam pro nás vývojáři připravili, ale bohužel po chvilce poklikávání na nejrůznější sekce, kdy jsem to vzal chronologicky od Nejoblíbenějších, nejnovějších, až podle abecedy, jsem tam nic nenašel. Nechce se mi věřit, že by v době betatestování nevyšli žádná rozšíření, ale vývojáři asi nepovažovali za nutné připravit se na start ostré verze a převést na tu doby i rozšíření. Nemají kam spěchat, konkurence už je má.
Opravdu příjemná byla rychlost načítání stránek. I na mobilním 3G připojení se mi stránky načítali poměrně bleskově a to i stránky obsahující javové aplikace. V tomhle ohledu IE opravdu doznal značného zlepšení. I když se stále v adresním řádku zobrazuje tlačítko kompatibility, tak jsem ho využít nemusel nikde, kam jsem se podíval. Trochu zklamání bylo, že čím více jsem navštívil stránek a že to v mém případě občas bývá hodně záložek, zjistil jsem, že prostor vyhrazený pro záložky je opravdu malý. Pokud nemá člověk zobrazený prohlížeč na celou obrazovku, tak otevře maximálně čtyři záložky a názvy jsou ještě poměrně čitelné, ale jakákoliv další záložka navíc už znamená postupné zmenšování a nepřehlednost. Je to nemilá daň za zeštíhlení celého okna.
Co však byl opravdu opruz, bylo chování se záložek jako samostatné aplikace. Ano ano, je to tak. Každá záložka má svůj vlastní proces, takže se chová jako samostatně spuštěný program, který může mí jakékoliv nároky na systém. Má to dozajisté výhody v tom, že se prohlížeč stává stabilnějším a jedna záložka, by při jejím pádu, neměla ohrozit zbývající. To se mi opravdu potvrdilo. Při načítání několika různých stránek se mi objevila oblíbená hláška: “Program Explorer přestal pracovat”. Člověk klikne na ukončit program a uzavře se ta záložka, která způsobila problém. Explorer se ji v zápětí pokusí otevřít znovu, ale pokud se to nepovede, tak hlášku vyhodí zase. A takhle stála dokola, takže se to zacyklí a z navštívení stránky, nakonec není nic. Takhle jsem se snažil například otevřít mobilmania.cz, ale nepovedlo se. Pokud by se to mělo opakovat u více stránek, tak by to mohla být opravdu otrava.
Verdikt
Internet Explorer 9 je v mnoha ohledech lepší než jeho mladší předchůdci, ale mé srdce si nezískal, protože nepřišel s ničím ohromně revolučním, co bych už v PC/NTB neměl. Na notebooku, který používám převážně na práci s mobilním připojením, mám Chrome od googlu, který dokonale pracuje s pomalým připojením a s addonem AdBlock se tak stává dokonalym pomocníkem, když nemám rychlejší net. Na PC používám Firefox 4 RC1, který už konečně dohnal konkurenci Chromu, v rychlosti i vzhledu, navíc přidává stále pestrou škálu addonů, které člověk stále využije při běžné i specifické práci, takže stále má navíc nad Internet Explorerem, Chromem i Operou. Ač to není ostrá verze Firefoxu, tak má stále víc než oni.
Nicméně to jsou ve zkratce důvody proč ho nebudu používat já, k běžné práci. Nainstalovat ho ovšem na nové systémy doporučuji. Vzhledem k jeho integraci v systému, se rozhodně hodí mít IE v pc, jako bezpečnostní záplatu, která se bude aktualizovat současně se systémem, takže nehrozí, že by se vám případný hacker dostal do pc touto cestou. Dokážu si představit, že uživatelé s novým pc, neznalý moc konkurence, budou s IE nadmíru spokojeni a že nebudou mít vůbec žádné výhrady. V tomhle segmentu se rozhodně uchytí, ale pro nás, kteří se v tom trochu víc vyznáme. Je to stále, ten starý IE, který je 100x překonaný jinde, ač se snaží, tak se revoluce nekoná.
Komentáře