Přeskočit na hlavní obsah

Tip na aplikaci: URL Shortener

To si člověk přečte krásný článek, o který se chce podělit s blízkými, navštíví pěkné místo, které chce poslat zobrazené na mapě nebo prostě jen narazí na fotku, která jej dojme k slzám a chce to zkusit i na jiných.
Takových příkladů je mnoho. Zrovna tak je i spousta stránek, kterým optimalizace URL adres jejich obsahu vůbec nic neříká, a tak se mnohdy stane, že pošlete někomu odkaz v chatu, který má dvacet řádků a nedej bože, že se v něm vyskytuje nějaká mezera, protože to z pravidla odkaz rozdělí a polovina z něj se stane neaktivní. Člověk na druhé straně musí text kopírovat, přenést jej do adresní řádky a doufat, že na kousek nezapomněl. Pohodlí jednoho kliknutí je ty tam.

Pokud takový odkaz někdo obdrží na počítači, je to trochu menší peklo než v mobilu nebo na tabletu, kde se stále větší množství textu vybírá hodně špatně. I já s tím kolikrát mám problém a to se považuji za pokročilého uživatele.
Ostatně to mě vedlo k tomu, že jsem se poohlédl po nějakém tom zkracovači do mobilu. V počítači používán již notnou dobu zkracovač, který pracuje s goo.gl a který funguje na jedno kliknutí. Je to rozšíření pro Chrome kdyby měl někdo zájem, tak se jmenuje Goo.gl URL Shortener.

Doba pokročila, a tak bylo nad slunce jasné, že něco takového musí existovat i pro Android.
Chvilku jsem se prohraboval tunou různých programů, ale jak už to tak chodí, narazil jsem na spoustu, kde jejich tvůrci pojali tak prosté poslání, jako je pouhé zkrácení adresy, za příležitost vycucat z vašeho zařízení kontakty a podstrčit vám mnoho naprosto zbytečné reklamy. Mno není se čemu divit. Příležitost dělá zloděje a tak se hold mnozí chopili příležitosti.
Bylo toho opravdu hodně, ale nevzdal jsem to a snaha přinesla své ovoce.
Narazil jsem totiž na prográmek URL Shortener, který přesně plní co slibuje, nevyžaduje zbytečná oprávnění a pracuje s goo.gl zkratkou což mi vyhovuje. Už jen proto, jak jsem zjistil až s touhle apkou, že se pod vaším účtem tvoří historie zkrácených adres, takže se můžete kdykoliv k jakékoliv zkrácené adrese vrátit. Což je podle mě super, že člověk nemusí vytvářet stále nové odkazy. 

Bohužel, než se vrhnu do stručného popisu co vlastně apka umí, musím podotknout, že je kompletně v angličtině, což u těch pár slovíček co používá vadit nemusí, ale někomu by mohlo.

No a co tedy aplikace umí?
Zkracovat adresy. 

Využívá k tomu plné integrace v rámci legálních možností, které Android povoluje a vystačí si s prostými oprávněními pro přečtení vaší identity a načtení účtu Googlu, aby mohla využít historie, která je na webu uložena. To proběhne při prvním spuštění aplikace, kdy se zeptá který účet může použít, kdyby jste jich třeba jako já měli víc.

Obrázek 1
Jakmile dojde ke spárování s účtem Googlu, čeká na vás jednoduché rozhraní hlavní obrazovky (viz. Obrázek 1), kde se nachází všechny vámi zkrácené adresy, s náhledovými obrázky a dokonce s informací kolikrát byl link použit, což je číslo vedle slova "Clicks". Jako druhý seznam se zde nachází "Starred", což je seznam oblíbených zkrácených adres, ke kterým byste se třeba i chtěli vrátit víckrát. Takový odkaz sem dostanete prostě tak, že u něj kliknete na hvězdičku.
No a pak zde nesmí chybět řádka, kam můžete vložit odkaz a kliknutím na ikonu řetězu vyvoláte zkrácení. To je vskutku rychlé a pokud jej provedete zde, tak se vám odkaz nejen přenese do seznamu, ale zobrazí se vám i v notifikační liště odkud s ním můžete pracovat dál. 
Nabízejí se hned tři možnosti. Buď si odkaz otevřete v prohlížeči, zkopírujete jej do schránky nebo jej sdilíte v dalších aplikacích. (viz. Obrázek 2)


Obrázek 2
Samozřejmě, jak se aplikace zachová po zkrácení odkazu, si můžete změnit v nastavení aplikace. Pod volbou "After shortening within the app" (Po zkrácení pomocí aplikace), je hned několik možností a to: 
  • Show notification (ukaž notifikaci)
  • Copy to clipboard (zkopíruj do schránky)
  • Show dialog (ukaž dialog)  
  • Do nothing (nedělej nic)


Nicméně nemusíte mít vždy otevřenou aplikaci, abyste dosáhli zkrácení adresy. Vzhledem k integraci do kontextového menu, lze zkrácení vyvolat prakticky odkudkoliv, pouhým stiskem sdílet. Pokud se jedná o webový obsah, který je možné veřejně sdílet (má patřičná oprávnění, jako třeba v Google Docs), dojde ke zkrácení stejným způsobem jako je tomu v aplikaci, kdy pak můžete zkráce
ný odkaz poslat například v chatu nebo třeba v sms, kde zabere jen pár znaků, takže se nemusíte omezovat v dalším popisu, ze strachu, že snad někomu pošlete něco, na jeho poměry dlouhého, za co by vás snad měl potřebu plísnit. 
Krása použití v aplikaci spočívá v tom, že se vám po vybrání, v menu sdílení, URL Shorteneru, zobrazí okénko, kde si vyberte co s odkazem dál. (viz. Obrázek 3)
Můžete si jej poslat do notifikační lišty (Notify), zkopírovat jej do paměti telefonu (Copy), sdílet jej dál (Share), označit jej jako oblíbený (Save) a nebo kliknutím na náhled jej otevřít v prohlížeči.
Obrázek 3

Za zmínku také stojí možnost, která bude jistě vhodná pro lidi, které zajímá použití zkráceného odkazu. Každý zkrácený odkaz má totiž vlastní statistiku, která obsahuje poměrně dost informací. Z jaké země tam uživatelé vstoupili, jaký prohlížeč použili, na jakém OS byly atd. (viz. Obrázek 4 a 5).


Obrázek 4
Obrázek 5



Na to, že má aplikace nějakých 4,2 MB, toho nabízí poměrně dost, ale nezapomíná se zde na to nejpodstatnější, což je pohodlí v práci se zkracováním adres. Takhle malá velikost ji činí použitelnou i na slabších strojích s nedostatkem uloženého místa, bohužel ji ale nejde přesunout na SD kartu. Co však není, může jednou být.

Suma sumárum se jedná o velmi mocného pomocníka, který dělá z webového bordelu zase o něco menší skládku splašek a jistě to ocení všichni, komu čas od času posíláte nějaký ten odkaz.
Já doufám, že vás nadchne jako mě a že vám tento tip poslouží k pohodlnému seznámení s aplikací.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Internet Explorer 9

Jsou to dva dny co s velkou pompou vyšel Internet Explorer s pořadovým číslem 9 a strhla se vlna srovnávacích testů, které jako měli ukázat, jak je skvělej úžasnej a tak. Rozhodl jsem se, tak nějak zdlouhavě a hlavně nudně sepsat, jak to vidím já. Opravdu jsem se snažil odolat všemožnými metodami, které měli odpoutat mou pozornost a nečíst ony články, ale voodoo panenky došli a když není co píchat, tak se dříve nebo později nuda dostaví a člověku nezbude nic jiného, než propadnou onomu šílenství a ten zpropadenej IE9 vyzkoušet. Musím uznat, že Microsoft opět nezklamal. Využil veškerých příležitostí co měl a vykradl snad všechny ty dobré věci, které konkurenci dělají konkurencí. Jistě by se našel nějaký hnidopich, který by se s semnou přel, že oni se vykrádaj, tak nějak všichni a já bych mu to nevyvracel, ale beru to podle toho, co vyšlo dřív a z tohohle pohledu vycházím se svým stanoviskem. IE9, lze stáhnout na poměrně jednoduché adrese www.microsoft.cz/ie , kde si vybe...

Zápisky z geovýpravy: Terezín & Litoměřice

Odkaz na album 5.7.14 Terezín & Litoměřice Tenhle rok jsme se rozhodli absolvovat low price geocaching výpravy a vzhledem k tomu, že jsme už delší dobu plánovali výpravu do Terezína, tak jako první jsme se vydali právě tam. V době, kdy jsme s tímto plánem začínali, se tam nacházelo asi 38 klasických kešek, které provázeli postupně po celém městě. Jenže přišli povodně a došlo k obnově jen asi 18. I to je poměrně úctyhodné číslo. Vzhledem k tomu, že se zatím zaměřujeme pouze na klasiky, tak jsme se po ostatních druzích nepídili, ale číslo by se jistě vyšplhalo ještě o pěkný kousek výš. 18 bylo číslo, které by nám stačilo, ale při pohledu na mapu a zjištění, že se poblíž nachází ještě město Litoměřice, které nabízí, taky cca dalších 18 klasických krabiče k, padlo rozhodnutí, že se nejspíš podíváme i tam.