Přeskočit na hlavní obsah

MusicJet, aneb jde sehnat hudbu lacino, ale …

   Jako dlouho zapřisáhlý pirát, jsem přehodnotil v poslední době přístup ke svému kybernetickému životu a rozhodl jsem se v mnohém začít jednat správně, a tak jsem legalizoval svou sbírku her a chvíli na to přišla na řadu hudba.



   Ono už se nedalo totiž tak snadno vymlouvat na to, že neexistuje způsob, jakým bych něco získal legálně za rozumnou cenu. Rozhodně mi tuhle výmluvu sebral MusicJet, jež mi ulehčil život v odvětví, které mi jako pirátovi nejvíc drásalo nervy. Není totiž nic horšího, než shánět hudbu. Všichni říkají, jak je to jednoduché, ale to teda není. Je to ta největší piplačka co existuje, s mnohonásobně větší pravděpodobností, že chytnete vir spíš, než při shánění čehokoliv jiného. Samozřejmě, by asi bylo jednodušší, shánět celá alba a následně se tou spoustou hudby probírat, ale na to jsem byl vždy až příliš líný. Na konec to dopadlo tak, že mám hudbu, kterou jsem naposledy sehnal někdy před 10 lety v půjčovně CD. Nejnovější hudbu jsem pak následně poslouchal výhradně na youtube nebo v rádiu. Když mě někdo poprosil, abych mu nějakou hudbu sehnal, tak jsem ho poslal ke všem čertům, protože nebylo kam jinam jej odkázat. Rozhodně, bych nikomu nedoporučil kupování hudby přes sms, kdy si některé stránky účtují 79,- za song. To by z toho jeden blil.
   V pátek, jsem se však dal do testování již zmíněného MusicJetu a svůj postoj ke shánění hudby následně přehodnotil. MusicJet, jako služba nabízí alternativu pro lidi, jako jsem já a jistě i pro mnohé další. Jeho databáze hudby je poměrně rozsáhlá, a pro někoho kdo není vysloveně hardcore posluchačem nějaké undergroundové skupiny, se jistě najde široký výběr skladeb, které si může poslechnout. A jak to celé funguje?

Registrace

   Na stránkách musicjet, se kromě podrobností kolem služby dozvíte, že si můžete vybrat ze tří různých tarifů, které Vám umožní používat aplikaci v pc, za určitých podmínek. Pro odzkoušení aplikace doporučuji MusicJet Raz-Dva, který je kompletně zdarma a umožní Vám vyzkoušet aplikaci prakticky v nezměněné podobě, ale s tím, že vám bude občas zobrazovat reklamní bannery a nebo vkládat zvukové reklamy mezi skladby. Není to však nic nesnesitelného. Mě to teda nijak neobtěžovalo, ale pravdou je, že za účely zkoušení jsem po chvilce přešel na placenou verzi. Ty jsou dvě. Jedna za 79,- Kč (MusicJet START), jež nabízí především zrušení reklam a pak je tarif nejvyšší za 149,- Kč (MusicJet NAPLNO), jež nabízí kromě zrušení reklam, i možnost uložit si hudbu pro offline použití a používat aplikaci v mobilu (zatím jen Android).
   Ve chvíli, kdy si vyberete jedno z řešení jež MusicJet nabízí, provedete jednoduchou registraci, jež se skládá z vyplnění uživ. jména, hesla, emailové adresy a ověření přes mobil. To je nutné z důvodu, že zatím nejde služba platit jinak, než přes sms. Ano trochu nepohodlné, respektive nepohodlné. Pohodlné to je, ale je tam otravný poplatek za zpracování prémiové sms, který se liší podle Vašeho tarifu, takže nějakou sumou zaplatíte autorizační sms, a pak následně zaplatíte i poplatek za paušální sms. V mém případě, mě autorizace přišla na 3 Kč a v případě, že bych platil program NAPLNO, tak by se mi přičetlo k paušálu 149 Kč za službu, plus snad 22 Kč za zpracování platby. No nic horentního, ale pro někoho by to mohl být nepřekonatelný problém. Doufám však, že jak se bude služba postupně rozmáhat, tak tvůrci přijdou i s dalšími možnostmi, jak za službu platit.

PC Aplikace  


    Jak můžete vidět výše, nejedná se o žádnou složitou aplikaci, jež by potřebovala sáhodlouhých popisů. Všechny funkce jsou popsány docela podrobně zde. Já se omezím na stručné shrnutí.
   V levé části je panel, jež obsahuje nabídky jako Úvodní stránka, Doporučené, Nejhranější a Novinky. Pod tím, si pak můžete vytvářet vlastní seznam alb (play listů), které si můžete pojmenovávat, jak je libo. No a na konec v uplně spodní části panelu se zobrazuje seznam naposledy vyhledávaných hesel. Je trochu nepohodlné, že je vše takhle v jednom panelu, protože čím více uložených alb tam bude, tím více budeme rolovat, ale je to teprve raná verze a doufejme, že dojde k nějakému stromovému rozfiltrování nabídky nebo tak něco. Nyní, to ale není nijak otravné, a když se bude člověk držet na uzdě a hned na začátku si určí nějaký systém, který mu bude vyhovovat nejvíc, tak se nebude nijak výrazně ztrácet.
   V levé části se i ukazuje co zrovna aktuálně přehráváte. Player je opravdu prostý a kromě opakovat, náhodně, vpřed, zpět a play/pause, by jste tam jiné funkce hledali marně. Docela mě překvapilo, že hudba je přehrávaná v docela slušné kvalitě, takže equalizér nebyl nijak nutný. Jistě mnohým fajnšmekrům bude chybět, ale co naplat.
   V levém horním rohu jsou pak položky menu, jež také není nijak bohaté na funkce, takže se zorientuje i absolutní amatér během pár minut. Tlačítka zpět a vpřed evokují pocit, že je program spíše takovým prohlížečem než pouhý přehrávač. V pravé horní části se pak nachází lišta pro vyhledávání, jež má funkce jako hledat podle: Volný text, Album, Song, Artist.
   U vyhledávání, bych se na chvilku pozastavil. Jsem všeho žrout, takže poslouchám kde co a z 50 skladeb, které jsem měl uložené na youtube (novějších i starších, známějších i neznámějších), jsem jich našel 45, což mi přijde jako dobrý výsledek. Nicméně, vyhledávání samotné mi doslova pilo krev a to třeba hlavně v případě vyhledávání soundtracků, kterých je buď opravdu hodně málo, nebo jsou prostě jen debilně pojmenovaný. Po chvíli úporného zkoušení, jsem to vzdal s tím, že některé soundtracky tam prostě asi nejsou a náhle jsem přes album jiného interpreta narazil na hudbu k Misfits, které mi to ,ale nenašlo. To by člověka v dnešní době hýčkaného googlem trefilo, ale je to jediná slabá stránka programu, na kterou jsem narazil.
   Jinak se totiž program chová poměrně plynule, žádného výrazného sekání nebo prodlev při načítání, jsem svědkem nebyl. Trochu mi zde chyběla možnost otevřít si třeba více alb v záložkách, ale to už bych asi chtěl příliš.
   Co mě trochu zaskočilo, je ukládání skladeb pro offline použití. Ono totiž, tak úplně není jasné, kam se skladby ukládají. V nastavení programu jsem nenalezl jedinou možnost, kde bych si mohl určit, jakého uložiště má program využít, aby se nestalo, že třeba dojde místo. Došel jsem pak k závěru, že princip předplatného je ten, že vám MusicJet umožní hudbu poslouchat, ale v žádném případě se nejedná o to, že by jste skladby vlastnili a program tedy před vámi mptrojky schovává, aby jste neměli tendenci přehrát si je do jiného zařízení. Dává to smysl, ale v tomhle případě to službu vymezuje jen na PC a Android. Nikde jinde ji prostě nepoužijete, i kdyby jste se na hlavu stavěli. Nehledě na to, že bych doporučil ukládat do offline jen hudbu v případě, že je to opravdu nutné. Třebas, že se dozvíte, že vám týden nepůjde net a Vy byste bez některých skladeb pošli, kdyby jste je tak dlouho neslyšeli. Mám totiž podezření, že aplikace schovává offline obsah do některých ze skrytých složek na disku C:, kde většinou mnoho místa nazbyt nebývá.
edit.: Ještě mě tak napdá, že jako nedostatek považuji, že aplikace nevaruje pokud přidávám duplikát do play listu. Neřikám, že by bylo nutné přidání bránit, ale ocenil bych, aby mě to varovalo, protože při té spoustě písní se prostě může stát, že člověk uklikne a přidá něco víckrát.

Mobilní aplikace

      Se nese ve stejném duchu jako aplikace pro PC. Zrovna tak, je jednoduchá a nijak zvlášť neoplývá nějakou přehršlí nastavení. Umí načíst Vaše playlisty vytvořené v pc. Ukládat playlisty pro potřeby offline poslouchání hudby (zrovna tak schovává hudbu jako pc klient, ale díky bohu, že tady dochází k ukládání na SD kartu, nikoliv do paměti telefonu) Aplikace nepodporuje App2SD, ale díky bohu není nijak enormně velká, takže pokud jste uživatelem zařízení, jež neoplývá nijak velkým uložištěm nemusíte mít obavy. V nastavení lze nastavit limit pro velikost interního uložiště (interní paměť nebo SD karta), kdy vám aplikace ukáže kolik má limit, kolik je celková velikost uložiště a kolik je reálně k dispozici. Podle toho poznáte, kam aplikace bude pro offline použití hudbu ukládat a můžete si tak optimálně určit, kolik prostoru jí pro to určíte.
    Je tu však několik věcí, které aplikaci vytýkám. V první řadě je tu fakt, že aplikace neukazuje žádný stav ve stavovém menu u androidu, takže pokud aplikaci minimalizujete, absolutně přicházíte o jakoukoliv možnost ji ovládat. Což je dost nepohodlné a nějaké například rychlé stopnutí skladby se prostě nekoná. Pak je tu fakt, že sice můžete určit, že máte pomalé připojení, takže dojde ke sražení kvality stahované hudby, ale není tu třeba možnost nastavení “stahovat offline pouze na wifi”, takže pokud se ukliknete a nemáte nastaveno, že jste na mobilním netu (v nastavení jsou tři možnosti: Pomalé připojení stream, Offline: Pomalé připojení, Offline mód, ale chybí popisky co to dělá přesně, takže se mohu jen domnívat, co poslední možnost představuje), dojde ke stažení skladby (skladeb) v plné palbě, a tudíž si můžete vyplácat FUP rychleji. Díky bohu se ukládání do offline neděje automaticky, takže je to čistě jen na Vaší pozornosti.
   V možnostech přehrávání, mi pak chybí možnost náhodného přehrávání. Podle toho co jsem vypozoroval, Vám bude play list hrát stále do kola, ale náhodně jsem prostě nenašel. To se doufejme časem dotáhne aktualizacemi.
   Co jsem pochopil, tak je možné aplikaci používat pouze v případě, že předplácíte tarif NAPLNO, v jiném případě to možné není.

Závěrem

   Na konec, už toho tedy není mnoho co říct. Za sebe MusicJet doporučuji všem, kteří mají telefon s Androidem, jsou ochotni zaplatit 149,- + poplatek měsíčně a nemají nijak zvlášť přehnané nároky na organizaci hudby. Je to pak možnost mít po ruce oblíbené skladby v podstatě kdekoliv, kde se připojíte k internetu a myslím si, že by zde mohlo jít i v případě poslechu na pracovním počítači, přivřít oči, ale to je otázka pro Vašeho zaměstnavatele jestli by to zkousl. Běžně se setkávám ve filmech, že jim v PC podobné programy běží, ale naši byrokrati by to asi nemuseli snést, takže by bylo vhodné se jich před použitím zeptat.
   Co se týče dostupnosti skladeb, tak jak jsem psal výše. Z 50 skladeb jsem našel 45 což je dobré skóre, ale asi půjde o populárnost a vůbec podporu distribučními společnostmi, aby člověk mohl očekávat, že tam najde úplně všechno na co si vzpomene. Na stránkách musicjetu, pak lze zaslat požadavek nebo dotaz ohledně dostupnosti, takže můžete zkusit domoct se oblíbené skladby i tudy. Jak je služba v začátcích, tak jsem si všiml, že se snaží vše řešit docela rychle. Ovšem najít spoustu jiných záporných věcí by asi šlo, ale nějak mi to tak jak je, zatím vyhovuje a věřím, že v budoucnu dojde ke zlepšení, jak programu v pc, tak v mobilu a k rozšíření služeb. Ovšem člověk k tomu musí přistupovat, že je to v začátcích. Klidně se může stát, že přijde konkurence s něčím lepším a Vy přejdete tam, ale do té doby.
   Jinak po registraci v tarifu NAPLNO, vám MusicJet dá možnost vyzkoušet si všechno zdarma (že se první sms nestrhne, ale za měsíc přijde sms druhá, která už se bude ptát na to, zda službu prodloužíte a zároveň zaplatíte). To ovšem nevím jestli je stálá akce nebo jen teď dočasná, ale vzhledem k tomu, že jsem se o tom na ofiko stránkách nedočetl nic, tak to bude asi stálá nabídka. Akce by přece jen byla vypíchnutá hned v úvodu.
   Pokud vás článek motivoval k používání nebo minimálně k vyzkoušení, tak Vám přeji hodně zdaru a spokojeného poslechu. Za sebe říkám, že jsem svou alternativu, jakožto nenáročný posluchač našel.


zdroj: musicjet.cz

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tip na aplikaci: URL Shortener

To si člověk přečte krásný článek, o který se chce podělit s blízkými, navštíví pěkné místo, které chce poslat zobrazené na mapě nebo prostě jen narazí na fotku, která jej dojme k slzám a chce to zkusit i na jiných. Takových příkladů je mnoho. Zrovna tak je i spousta stránek, kterým optimalizace URL adres jejich obsahu vůbec nic neříká, a tak se mnohdy stane, že pošlete někomu odkaz v chatu, který má dvacet řádků a nedej bože, že se v něm vyskytuje nějaká mezera, protože to z pravidla odkaz rozdělí a polovina z něj se stane neaktivní. Člověk na druhé straně musí text kopírovat, přenést jej do adresní řádky a doufat, že na kousek nezapomněl. Pohodlí jednoho kliknutí je ty tam.

Internet Explorer 9

Jsou to dva dny co s velkou pompou vyšel Internet Explorer s pořadovým číslem 9 a strhla se vlna srovnávacích testů, které jako měli ukázat, jak je skvělej úžasnej a tak. Rozhodl jsem se, tak nějak zdlouhavě a hlavně nudně sepsat, jak to vidím já. Opravdu jsem se snažil odolat všemožnými metodami, které měli odpoutat mou pozornost a nečíst ony články, ale voodoo panenky došli a když není co píchat, tak se dříve nebo později nuda dostaví a člověku nezbude nic jiného, než propadnou onomu šílenství a ten zpropadenej IE9 vyzkoušet. Musím uznat, že Microsoft opět nezklamal. Využil veškerých příležitostí co měl a vykradl snad všechny ty dobré věci, které konkurenci dělají konkurencí. Jistě by se našel nějaký hnidopich, který by se s semnou přel, že oni se vykrádaj, tak nějak všichni a já bych mu to nevyvracel, ale beru to podle toho, co vyšlo dřív a z tohohle pohledu vycházím se svým stanoviskem. IE9, lze stáhnout na poměrně jednoduché adrese www.microsoft.cz/ie , kde si vybe...

Zápisky z geovýpravy: Terezín & Litoměřice

Odkaz na album 5.7.14 Terezín & Litoměřice Tenhle rok jsme se rozhodli absolvovat low price geocaching výpravy a vzhledem k tomu, že jsme už delší dobu plánovali výpravu do Terezína, tak jako první jsme se vydali právě tam. V době, kdy jsme s tímto plánem začínali, se tam nacházelo asi 38 klasických kešek, které provázeli postupně po celém městě. Jenže přišli povodně a došlo k obnově jen asi 18. I to je poměrně úctyhodné číslo. Vzhledem k tomu, že se zatím zaměřujeme pouze na klasiky, tak jsme se po ostatních druzích nepídili, ale číslo by se jistě vyšplhalo ještě o pěkný kousek výš. 18 bylo číslo, které by nám stačilo, ale při pohledu na mapu a zjištění, že se poblíž nachází ještě město Litoměřice, které nabízí, taky cca dalších 18 klasických krabiče k, padlo rozhodnutí, že se nejspíš podíváme i tam.