Přeskočit na hlavní obsah

Dva týdny s grabuj.cz

Je tomu pár týdnů co se spustil portál grabuj.cz, který si vzal jednoduché poslání v době, kdy se nějak distributoři krom nářků nad útlým výdělkem, nemohou dohodnout, jak k nám za rozumný peníz dostat nějaký filmový obsah.

Už zde proběhlo pár zvláštních pokusů o půjčovny, online portály a jiné, kterým vždy však chybělo k dokonalosti mnoho. Ať to je podpora lepších formátů, tak podpora titulků a nebo uživatelsky přístupné prostředí.



Grabuj.cz to vzal od lesa a přišel s naprosto jednoduchou myšlenkou, která je s podivem, že někoho nenapadla dříve. Trochu dává vzpomenout na dobu, kdy jsme všichni měli doma nějaký videorekordér nebo později dokonce dvd rekordér. Přesně na tomhle je totiž služba postavená. Nahraje Vám naplánovaný pořad a nabídne Vám jej ke stažení. Jednoduše geniální.

Takovou službu jsem nemohl nechat bez povšimnutí a tak dovolte, abych shrnul pár postřehů.

Registrace je jednoduchá. Jediné o co Vás požádá je jméno, příjmení, mail a telefonní číslo. Sice jsem nepochopil proč je potřeba dvakrát ověřit uživatele a to zasláním odkazu pro aktivaci na email, kde Vás následně stránka požádá o vepsání kódu zaslaného na mobil, ale čert to vem.
Je však nutno podotknout, že sms přijde od jedné minuty do šedesáti minut, tedy budete-li si dělat registrace v čase vysílání nějakého pořadu, tak jej s velkou pravděpodobností prošvihnete.

Následné nastavení účtu, je vskutku velmi skromné. Je zde jen možnost změna hesla a pak nastavení kvality v jaké si představujete, že by se Vám měli pořady nahrávat, pokud to vysílání umožní. Tedy si zde vyberete z klasického mpeg2, nebo čtyř druhů mp4 6:4, mp4 16:9. Ač je zde poznámka autora, že vyšší rozlišení = vyšší zátěž systému, přišlo mi zbytečné se upejpat a pořizovat něco v nižší kvalitě než mp4 Full, což by mělo být rozlišení 1920x1080, tedy Full HD.
Je jisté, že naprostá většina dnes vysílaných pořadů na takovou kvalitu nedosáhne, ale minimalizuje se tím dopad na ztrátu kvality v případě, že dnes již vlastníte nějakou modernější televizi.

Vybrání pořadu, zde probíhá ze všech volně dostupných kanálů, které se v ČR dají naladit, bez příplatku. Tedy od ČT1 až po Telku. Pořady k nahrávání se vybírají v poměrně přehledném programu, který zobrazí kanály, které si určíte. Pokud se třeba jako já, rozhodnete pro nějaký seriál, pak je vhodné využít vyhledávání podle názvu a pak jen přepínat dny. Pořad, který se rozhodnete, že chcete nahrát, pak jen označíte kliknutím na červený puntík s nápisem REC, který je umístěný hned pod datem a hodinou začátku vysílání pořadu.

No a od teď už nezbývá než se obrnit trpělivostí a počkat si na výsledek nahrávání. Rozhodně počítejte s tím, že nahraný pořad nebudete mít hned po odvysílání k dispozici. Za dva týdny nahrávání, jsem vypozoroval, že k uvolnění pořadu ke stažení nedojde dřív, jak 12 - 48 hodin od odvysílání. To už pak záleží co nahráváte a kdy. Jakmile to je pořad vysílaný v týdnu v dopoledních hodinách, tak je to spíše kolem těch 12 hodin. Nicméně nahrajete-li si pořad vysílaný v pátek ve 20:00, k jeho stažení se dostanete až v neděli večer.
Poměrně pohodlné je, že informace o hotovém videu přijde mailem. Pozitivní je i fakt, že za ty dva týdny od Grabuj.cz nepřišel jedinej email navíc.

Výsledná kvalita videa se pak různí. Služba je opravdu velmi mladá a tak má i své mouchy. Já jsem ji pojal za prostředek, který mi umožní obnovit si sbírku seriálů, které do dnes distributor nebyl schopný přinést v rozumné kvalitě a většinou ani kompletní, takže se zde bavíme o nějakých 22 - 40 minutách nahrávání. Ovšem výsledný soubor má něco kolem 1:22:00. Systém si dává poměrně velkou rezervu, jak na začátek nahrávání, tak i na konec nahrávání, takže se zde většinou vyskytne i kus nějakého předchozího pořadu a kus následujícího, samozřejmě nechybí ani jediná reklama (jistě dobrá zpráva pro reklamo žrouty), tedy pokud plánujete nějaké delší skladování, úpravě videa se nevyhnete, protože byť je pořad 22 minutový, tak se Vám stáhne nějakých 700 MB, z nichž sestřiháním uděláte zhruba 400-450 MB.
Se stažením není nutné spěchat, protože máte k dispozici cca 20GB, takže chvilku potrvá než si prostor zaplníte. Rychlost stahování nějak zvlášť neoslní. Zatím jsem se nedostal přes 600 Kb/s, ale tak to se snad časem zlepší.

Osobně jsem nezkoušel nahrávat nic delšího, ale kamarád ano a ten podotkl, že dvouhodinový film ač měl kvalitu dobrou, měl místy výpadky obrazu. Což je nepříjemné, ale nic nepřekonatelného u filmu, který není určen ke skladování, ale ke shlédnutí v jiném než servírovaném čase. U krátkých pořadů vysílaných v dopoledních hodinách, jsem zatím toto nepozoroval.
Soubor je uložen ve formátu .avi, který přehraje dneska naprostá většina přehrávačů a není nijak šifrovaný ani blokovaný, takže jej lze jednoduše prostříhat v dnes mnoha dostupných editorech, mezi nimiž bych třeba jmenoval Freemake Video Converter, který Vám krom střihu, umožní i video převést do jiného formátu a to zrovna tak zdarma.

Suma sumárum, přišla služba, která je zatím zdarma a která nabízí alternativu ke všem těm přiblblejm Topfunům, Voyům a jim podobným, který se nějak stále nemohou posunout ke kvalitnímu poskytnutí služeb, za které by člověk chtěl platit. Osobně jsem spokojen a takové snahy vítám s otevřenou náručí.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tip na aplikaci: URL Shortener

To si člověk přečte krásný článek, o který se chce podělit s blízkými, navštíví pěkné místo, které chce poslat zobrazené na mapě nebo prostě jen narazí na fotku, která jej dojme k slzám a chce to zkusit i na jiných. Takových příkladů je mnoho. Zrovna tak je i spousta stránek, kterým optimalizace URL adres jejich obsahu vůbec nic neříká, a tak se mnohdy stane, že pošlete někomu odkaz v chatu, který má dvacet řádků a nedej bože, že se v něm vyskytuje nějaká mezera, protože to z pravidla odkaz rozdělí a polovina z něj se stane neaktivní. Člověk na druhé straně musí text kopírovat, přenést jej do adresní řádky a doufat, že na kousek nezapomněl. Pohodlí jednoho kliknutí je ty tam.

Internet Explorer 9

Jsou to dva dny co s velkou pompou vyšel Internet Explorer s pořadovým číslem 9 a strhla se vlna srovnávacích testů, které jako měli ukázat, jak je skvělej úžasnej a tak. Rozhodl jsem se, tak nějak zdlouhavě a hlavně nudně sepsat, jak to vidím já. Opravdu jsem se snažil odolat všemožnými metodami, které měli odpoutat mou pozornost a nečíst ony články, ale voodoo panenky došli a když není co píchat, tak se dříve nebo později nuda dostaví a člověku nezbude nic jiného, než propadnou onomu šílenství a ten zpropadenej IE9 vyzkoušet. Musím uznat, že Microsoft opět nezklamal. Využil veškerých příležitostí co měl a vykradl snad všechny ty dobré věci, které konkurenci dělají konkurencí. Jistě by se našel nějaký hnidopich, který by se s semnou přel, že oni se vykrádaj, tak nějak všichni a já bych mu to nevyvracel, ale beru to podle toho, co vyšlo dřív a z tohohle pohledu vycházím se svým stanoviskem. IE9, lze stáhnout na poměrně jednoduché adrese www.microsoft.cz/ie , kde si vybe...

Zápisky z geovýpravy: Terezín & Litoměřice

Odkaz na album 5.7.14 Terezín & Litoměřice Tenhle rok jsme se rozhodli absolvovat low price geocaching výpravy a vzhledem k tomu, že jsme už delší dobu plánovali výpravu do Terezína, tak jako první jsme se vydali právě tam. V době, kdy jsme s tímto plánem začínali, se tam nacházelo asi 38 klasických kešek, které provázeli postupně po celém městě. Jenže přišli povodně a došlo k obnově jen asi 18. I to je poměrně úctyhodné číslo. Vzhledem k tomu, že se zatím zaměřujeme pouze na klasiky, tak jsme se po ostatních druzích nepídili, ale číslo by se jistě vyšplhalo ještě o pěkný kousek výš. 18 bylo číslo, které by nám stačilo, ale při pohledu na mapu a zjištění, že se poblíž nachází ještě město Litoměřice, které nabízí, taky cca dalších 18 klasických krabiče k, padlo rozhodnutí, že se nejspíš podíváme i tam.