Přeskočit na hlavní obsah

Munzee - tip na hru

Máte kolem sebe v poslední době čím dál více lidí, kteří propadají geocachingové mánii, ale vy se stále vzpouzíte s něčím takovým začít, protože je to už příliš mainstreamová záležitost? Nebaví vás, lézt na nepřístupná místa, pročítat kvanta informací, které se kolem kešky vyskytují? Přijde vám hra zastaralá a příliš složitá? Hledali jste alternativu, ale nepovedlo se?

No pak je tu typ na velmi podobnou a však velmi jednoduchou alternativu, kterou může bez většího vynaložení sil hrát každý. Její jméno je Munzee.

Náhoda tomu dala, kdy při lovení kešek, hledajíc na všech možných i nemožných místech, přítelkyně narazila na místě, kde se domnívala, že by tam mohla být magnetka s keškou, na tzv. QR kód, který dával tušit, že to opravdu keška není.
Byl to malý lísteček, obsahující pouze QR kód a adresu, Munzee.com. Chvilku trvalo než jsem rozpomněl, ale pak mi došlo, že to je hra, která vznikla kolem roku 2011 a na kterou jsem v začátcích svých úvah o zapojení se do Geocachingu vlastně narazil také. Nevýhodou Munzee byl fak, že to byl rok, kdy hra startovala a ještě se netešila moc velké pozornosti. Respektive ve světě docela dost, ale u nás to žádný zázrak nebyl. Nechal jsem tedy Munzee svému osudu a začal hledat tajemné schránky.

No a dnes, po třech letech existence mohu konstatovat, že už je na tom Munzee podstatně lépe. Náhodný nález QR kódu, který jsme zkusili ihned zalogovat dal odhalit, že známek s QR kódy se nachází v našem okolí opravdu požehnaně. Však jen, než se mi vybil telefon, jsme stihli na cyklostezce z Modřan do Braníka, na cca 2 kilometrovém úseku, odlovit 12 známek.

Munzee - o hře


Jak jsem napsal výše. Hra se skládá z hledání známek obsahující QR kódy.
Kdo by nevěděl, tak QR kód, je obdoba čárového kódu, který vypadá jako rozsypaný čaj. Kromě číselných kombinací, může obsahovat i složitější údaje, jako jsou třeba kompletní informace o člověku, jeho emailu, adrese webových stránek a pod. Dneska se třeba hojně využívá na vizitkách, kde si pomocí telefonu s foťákem, můžete načíst kompletní info o držiteli a uložit si jej do telefonu jako kontakt. Mall.cz, zas QR kódů využí na jeho billboardech, pro rychlý přístup k akčnímu zboží na jejich stránkách.   
Inspirace Geocachingem, je zde ohromná, ale liší se ve stylu hraní a způsobu logování.  Zatím co v geocachingu, jste nuceni udělat záznam, jak v nalezené krabičce, tak následně na webu kešky, tady se logujete jen a pouze tím, že načtete QR kód pomocí speciální aplikace a po chvilce chroustání, je vám dingnutím oznámeno, že byl přidán nález. Ten se vám označí na mapě a následně se připíše 5 - 50 bodů k vašemu skóre.
Kolik bodů to bude, se odvíjí podle toho, jaký typ známky jste našli. Těch existuje poměrně solidní množství:

  • Regular - základní typ, který přidá 5 bodů nálezci. Tvůrce získá při založení 5 bodů a z každého nálezu pak 3 další body. 
  • Mystery - paní záhadná, která se nachází náhodně, někde v okolí a zrovna tak záhadně dává i body. Zisk pro nálezce je v rozmezí od 5 do 50 bodů. Zakládající dostane při založení 10 bodů a pak při každém nálezu 3 body. 
  • Diamond - korunní klenot. Zisk se z téhle známky počítá mezi nálezce a tvůrce, kdy se mezi oba náhodně rozdělí 20 bodů. Tedy zisk je 5 - 15 bodů s tím, že každý získá minimálně 5 bodů. Za založení téhle známky je pak 60 bodů.
  • Premium - Je vzácně k nalezení. Založit jej může pouze prémiový člen. Nálezci se připíše 10 bodů. Zakládající dostane při založení 50 bodů a pak 10 za každý nález. 
  • Business - Je v podstatě daily známka. Může být odlovena za jeden bod, jednou denně. Bod za každý nález a založení, získává i majitel. 
  • Virtual - Není fyzicky přítomna a odlovitelná muže být v okruhu cca 90 metrů (ofiko 300 ft).Nálezci se udělí 5 bodů. Za vytvoření je rovněž 5 bodů a pak se připisuje za každý další nález 3 body.
  • Mystery Virtual -  Záhadná a nefyzická??? Nálezci se připíše 5 - 50 bodů. Založení je za 5 bodů a pak se za každý nález připisují 3 body.
  • Quiz a Quiz Virtual - Zde je potřeba odpovědět na několik otázek, kdy za každou špatnou odpověď je stržen bod/y, tedy zisk je možný v rozmezí 5 -2 bodů. Za založení je 5 bodů a pak se za každý nález připisují 3 body. 
  • NFC - Jak název napovídá, tohle je známka bez QR a zalogování se provádí pomocí bezkontaktní technologie NFC. Telefon se zapnutým NFC stačí přiložit ke známce a počkat na kýžené pípnutí. Za nález je 5 bodů. Za založení je též 5 a pak se za každý nález připisují 3 body. 
  • Mace - Klanová známka, kterou může získat klan, který splňuje minimální požadavky. Nález se rozděluje mezi nálezce a majitele v rozmezí 5 - 15 bodů. Za založení je 20 bodů. 
  • Longsword -  Klanová známka, kterou může získat klan, který splňuje minimální požadavky. Nález se rozděluje mezi nálezce a majitele v rozmezí 5 - 25 bodů. Za založení je 30 bodů. 
  • Virtual Color, Motel, Social, Secure Social, Specials - jsou zvláštní typy, které mají své zvláštní podmínky. O zisku ze založení ani z nálezu se nedozvíte, ale jaká podmínky mají si můžete přečíst zde.
Nález lze logovat, jak online, tak offline, ale podmínkou, kterou hlídá samotná aplikace v mobilu, je fakt, že nesmíte být od známky dál, než 300 stop, tedy cca 90 metrů. Tedy bez zapnuté gps, se neobejdete, pokud teda nebudete mít kliku a pouhé rozpoznání polohy podle triangulace podle připojení k internetu vás nešoupne poblíž známky. To se stát může, ale zřídka.

V rámci gamifikace, lze porovnávat vaše body s přáteli, kteří hrají hru s vámi. Lze se přidat do jakéhokoliv klanu. Pokud byste však zatoužili po vlastním, založit jej můžete pouze jako prémiový člen.
Cena za prémiové členství je zde stanovena na 30 USD (cca 602 Kč) ročně, což není o moc víc, než si žádá geocaching.

K prémiovému členství se pak vážou i rozšířené funkce, jak na webu, tak v aplikaci samotné. Asi nejzásadněji se to týká filtrů zobrazování známek, kde si při prémiovém členství, můžete určit, jaké typy uvidíte, můžete schovat vlastní nálezy a pod. Na webu si pak můžete nastavit, aby vás Munzee upozorňovalo na mail, při vzniku nové známky ve vašem okolí, kdy si určíte v jakém okruhu to má být (např. 10 km).

Dalším prvkem je pak získávání tzv. achievementů, což jsou známky, které hodnotí váš postup hrou. Pro jejich dosažení jsou vyznačeny pevně dané podmínky, jako např. najdi v jednom dni 20 známek a podobně. Přehled vašeho postupu je k dispozici jak v aplikaci, tak na stránkách.

Registrace

Je možná, jak přes aplikaci, tak na webu. Je zde sice přítomno tlačítko "Přihlásit přes Facebook", ale je tak trochu zbytečné, protože jediné k čemu spojení s FB slouží, je získání přehledu o registrovaných kamarádech. Jinak vás Munzee stejně donutí, vytvořit si vlastní nick, heslo a zadat registrační email. Tedy nechcete-li mít přehled o vašich známých v okolí a ani postovat příspěvky o nálezech, případně získaných odměnách, tlačítko pozbývá jediného smyslu.

Aplikace

Co jsem tak koukal, tak je Munzee dostupné, jak pro Android, tak pro Windows Phone 8, tedy předpokládám, že bude i na iOS.
Na Androidu aplikace zabere nějakých 21 MB, s tím, že nelze přesunout na SD kartu. Což by ji pro použití ve starších a slabších strojích mohlo značně limitovat.
Co se designu týče, tak to žádný zázrak není.

Hlavní stránka obsahuje odkazy:


  • Moje Munzee - což vás přesměruje na obrazovku s přehledy offline známek, publikovaných, social a deaktivovaných. Z čehož seznam Publikovaných a Deaktivovaných, je dostupný pouze prémiovému uživateli. 



  • Sejmout | Publikovat - zapne vrstvu na snímání QR kódu. Ohraničení znázorňuje kam máte umístit QR kód, aby se správně načetl, uvnitř je pak posuvník na přiblížení foťáku a dokonce v pravém dolním rohu se nachází ikonka svítilny, kdyby jste se dostali na nějaké temnější místo a bylo si potřeba na známku posvítit. Vlevo se pak nachází ikonka pro změnu snímání ze zadní kamery na přední, pokud se zde nachází. 



  •  Trofeje - vás přesměrují na seznam všech získaných a získatelných achievementů, kde si můžete zobrazit váš postup při získávání konkrétního a popis, co je potřeba pro splnění. 

  • Mapa - vás pak přesměruje na mapu, kde si můžete prohlédnout všechny známky dostupné v okolí. 




  • Pohyb z hlavní obrazovky, pak lze pohybem vlevo na mapu a vpravo pak na seznam nejbližších známek. 


Detaily známek si většinou na moc informací nehrajou. Po rozkliknutí se většinou zobrazí jen kdo to založil, kdy to založil a nápověda k umístění známky. Zde se pozná kdo známku zakládal. Zda čistokrevný hráč Munzee nebo Geocacher. Geocacheři většinou přihodí i delší popis, jako třeba na obrázku níže. Dále tu už je pak jen informace o souřadnicích a komentáře, které však většinou oznamují jen nálezy, bez jediného slova. Žluté tlačítko, pak přesměrovává na QR scan, k zalogování známky.




Menu dostupné z hlavní obrazovky, pak jen reflektuje to, co najdete na hlavní stránce, s tím, že je zde ještě pár voleb na víc, jako zprávy od přátel, chovatelská stanice, což chápu jako jakousi obdobu travel bugů, oznámení, kde vidíte oznámení o nálezech vašich přátel, atd. V sekci manu "Aplikace" se pak schovávají filty (ty jsou dostupné pro prémiové uživatele), ale hlavně volba "Sociální sítě", kde si můžete nastavit, co vše chcete nebo nechcete automaticky odesílat.


Volba nastavení, je pak o přizpůsobení chování aplikace. Zde je dle mého názoru docela nešikovně schovaná volba "Jazyk" až na samotném konci "Pokročilého nastavení", do kterého se dostanete až po kliknutí na název "Advanced Settings".







Krom teda změny jazyka, doporučuji i věnovat pozornost základnímu nastavení. Přepnutí na metrické jednotky je asi samozřejmost, snímání zatřesením je prostě taková fičurka, ale volba "Vkládání komentářů", je v cz trochu matně přeložená. Zapnutí nebo vypnutí téhle volby totiž znamená, zda se vás po každém zalogování známky, bude aplikace ptát, jestli chcete vložit komentář nebo ne.



No a to by bylo asi vše co bych k tomuhle malému objevu mohl dodat. Pokud se vám tip zalíbil, tak doufám, že vás hra bude bavit a přeji mnoho úspěchu.

Komentáře

Jurik.V and spol. píše…
Super hľadám Munzee, odporúčam netreba sa tam logovat ako pri geocaching. Nájdenie je oveľa rýchlejšie.
Moje meno v munze: jurikvandspol

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tip na aplikaci: URL Shortener

To si člověk přečte krásný článek, o který se chce podělit s blízkými, navštíví pěkné místo, které chce poslat zobrazené na mapě nebo prostě jen narazí na fotku, která jej dojme k slzám a chce to zkusit i na jiných. Takových příkladů je mnoho. Zrovna tak je i spousta stránek, kterým optimalizace URL adres jejich obsahu vůbec nic neříká, a tak se mnohdy stane, že pošlete někomu odkaz v chatu, který má dvacet řádků a nedej bože, že se v něm vyskytuje nějaká mezera, protože to z pravidla odkaz rozdělí a polovina z něj se stane neaktivní. Člověk na druhé straně musí text kopírovat, přenést jej do adresní řádky a doufat, že na kousek nezapomněl. Pohodlí jednoho kliknutí je ty tam.

Internet Explorer 9

Jsou to dva dny co s velkou pompou vyšel Internet Explorer s pořadovým číslem 9 a strhla se vlna srovnávacích testů, které jako měli ukázat, jak je skvělej úžasnej a tak. Rozhodl jsem se, tak nějak zdlouhavě a hlavně nudně sepsat, jak to vidím já. Opravdu jsem se snažil odolat všemožnými metodami, které měli odpoutat mou pozornost a nečíst ony články, ale voodoo panenky došli a když není co píchat, tak se dříve nebo později nuda dostaví a člověku nezbude nic jiného, než propadnou onomu šílenství a ten zpropadenej IE9 vyzkoušet. Musím uznat, že Microsoft opět nezklamal. Využil veškerých příležitostí co měl a vykradl snad všechny ty dobré věci, které konkurenci dělají konkurencí. Jistě by se našel nějaký hnidopich, který by se s semnou přel, že oni se vykrádaj, tak nějak všichni a já bych mu to nevyvracel, ale beru to podle toho, co vyšlo dřív a z tohohle pohledu vycházím se svým stanoviskem. IE9, lze stáhnout na poměrně jednoduché adrese www.microsoft.cz/ie , kde si vybe...

Zápisky z geovýpravy: Terezín & Litoměřice

Odkaz na album 5.7.14 Terezín & Litoměřice Tenhle rok jsme se rozhodli absolvovat low price geocaching výpravy a vzhledem k tomu, že jsme už delší dobu plánovali výpravu do Terezína, tak jako první jsme se vydali právě tam. V době, kdy jsme s tímto plánem začínali, se tam nacházelo asi 38 klasických kešek, které provázeli postupně po celém městě. Jenže přišli povodně a došlo k obnově jen asi 18. I to je poměrně úctyhodné číslo. Vzhledem k tomu, že se zatím zaměřujeme pouze na klasiky, tak jsme se po ostatních druzích nepídili, ale číslo by se jistě vyšplhalo ještě o pěkný kousek výš. 18 bylo číslo, které by nám stačilo, ale při pohledu na mapu a zjištění, že se poblíž nachází ještě město Litoměřice, které nabízí, taky cca dalších 18 klasických krabiče k, padlo rozhodnutí, že se nejspíš podíváme i tam.