Přeskočit na hlavní obsah

Windows 8,8.1 tip: Zmizela kontextová nabídka z levého dolního rohu

To se mi tak jednoho krásného dne odporoučel na firemním notebooku SSD disk. Bohužel, to nebyl jen náhlý záchvat klinické smrti, kterou bych snad nějakým způsobem rozdýchal. Byla to smrt definitivní.
Nebojte se nic, důležité věci jsem měl zálohované a zbytek vem čert. Stalo se mi však něco vskutku zvláštního, co se tak často nevidí.

Po pořízení nového disku, nainstalování nové kopie Windows 8.1, jsem během nastavování narazil na fakt, že se mi nezobrazuje kontextová nabídka s odkazy na systémové funkce, která mi mnohdy velmi usnadňuje život, takže její nepřítomnost mě donutila vstupovat do Ovládacích panelů skrz Metro a to jsem byl sice ochotný chvilku snášet, ale pouze po dobu, kdy zde byla naděje, že ji některá z aktualizací vrátí.
No, to se nestalo.

Po blbém dotazu kolegovi, který mě ujistil, že něco takového není možné, jsem trochu zapátral a díky bohu jsem díky panu Googlu zjistil, že nejsem jediný koho tohle někdy potrápilo, a že to možné je.

No a v čem tedy spočívá celý problém?

Při instalaci, respektive při založení uživatelského účtu se z nějakého důvodu nevytvořila složka WinX, která schovává obsah kontextové nabídky, která se zobrazí v levém dolním rohu. Tu lze zobrazit pravým kliknutím myši nebo zkratkou Win+X.

Po chvilce pátrání jsem zjistil, že ji lze snadno nahradit, když se člověk vydá do útrob uživatelského účtu a to přesně cestou:

C:\Users\%user%\AppData\Local\Microsoft\Windows\WinX 

Když to nefunguje, tak chybí poslední zmíněná složka WinX, takže pokud ji zde nemáte, vytvořte ji a naplňte ji podsložkami:
Group1
Group2
Group3

Po restartu, by se podsložky Group 1-3 měli naplnit odkazy a kontextová nabídka by měla začít být přístupná jak pravým kliknutím v levém dolním rohu nebo za použití Win+X zkratky.

Ale, to se mi povedlo jen jednou, když jsem to pak zkoušel za účely napsání návodu zopakovat, tak k naplnění nedošlo, takže jsem musel Group podsložky nahrát i s obsahem ze zálohy, tedy pokud by to byl i váš případ, stáhnout si je můžete třebas zde (WinX.rar) , nebo ať vám jej prostě pošle nějaký známý s Windows 8/8.1.

Samozřejmě mi to nedalo a pokusil jsem se složku WinX ovládnout a rozšířit její obsah o nějaké svoje ikony. Bohužel, jsem zde narazil na jakési restrikce ze strany Microsoftu, který to prostě nedovolí. Našel jsem sice na webu několik různých návodů, ale ani jeden nezabral.
Například přidání složky Group4, sice v kontextové nabídce způsobí, že se tam objeví nová čára oddělující oddíly, ale ničím se nenaplní. Vložíte-li tam vlastní ikony, tak se nezobrazí.
Našel jsem i návod, který poukázal na klíče v registrech:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ShellCompatibility\InboxApp
, ale tam se mi za živého boha nepovedlo způsobit jakoukoliv editaci, přidání klíče apod., protože mi jednoduše na tuhle oblast Windowsy odmítly dát plné řízení, a tak mi sprostě odepřely přístup. 

Nicméně, kdyby někdo přišel na to, jak to ovládnout, tak mi určitě dejte vědět, docela by mě to zajímalo.

Do té doby nezbývá než doufat, že vám tenhle návod ušetřil nějakou tu vrásku na čele.



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tip na aplikaci: URL Shortener

To si člověk přečte krásný článek, o který se chce podělit s blízkými, navštíví pěkné místo, které chce poslat zobrazené na mapě nebo prostě jen narazí na fotku, která jej dojme k slzám a chce to zkusit i na jiných. Takových příkladů je mnoho. Zrovna tak je i spousta stránek, kterým optimalizace URL adres jejich obsahu vůbec nic neříká, a tak se mnohdy stane, že pošlete někomu odkaz v chatu, který má dvacet řádků a nedej bože, že se v něm vyskytuje nějaká mezera, protože to z pravidla odkaz rozdělí a polovina z něj se stane neaktivní. Člověk na druhé straně musí text kopírovat, přenést jej do adresní řádky a doufat, že na kousek nezapomněl. Pohodlí jednoho kliknutí je ty tam.

Offline mapy pro c:geo

Jsem dneska zase blbnul s offline mapami a narazil na problém s aplikací c:geo. Je sice moc pěkné, že umím vytvořit kdejaké offline podklady pro velkou škálu aplikací, navigací a pod., pomocí MOBACu (což jsem popisoval zde ), ale pro c:geo se mi nedařilo přijít na správnou kombinaci. Naštěstí strýček Google dneska spolupracoval poměrně rychle a já narazil na stránku  http:// osm.paws.cz / , kde se autor věnuje aktualizaci mapových podkladů pro kačery a to rovnou pro aplikaci c:geo, ve formátu, který podporuje. Doporučuji na stránkách stáhnout soubory " czech_republic_gccz.map " a " osmarender_gccz.zip ". První jmenovaný, je soubor s mapovými podklady a má nějakých 280 MB, což není na celou Českou republiku vůbec špatné a druhé jmenované jsou turistické značky, stezky, cyklostezky, atp. Jakmile oba soubory stáhnete, stačí je nahrát na SD kartu telefonu a v aplikaci c:geo, udělat dva jednoduché kroky. První, najděte položku "Složka s offline mapami"

Munzee - tip na hru

Máte kolem sebe v poslední době čím dál více lidí, kteří propadají geocachingové mánii, ale vy se stále vzpouzíte s něčím takovým začít, protože je to už příliš mainstreamová záležitost? Nebaví vás, lézt na nepřístupná místa, pročítat kvanta informací, které se kolem kešky vyskytují? Přijde vám hra zastaralá a příliš složitá? Hledali jste alternativu, ale nepovedlo se? No pak je tu typ na velmi podobnou a však velmi jednoduchou alternativu, kterou může bez většího vynaložení sil hrát každý. Její jméno je Munzee.