Předem bych chtěl upozornit, že se tímto článkem, nechystám nikomu nic vnucovat. Jedná se o výčet aplikací, které používám prakticky denně, a které bych komukoliv doporučil. A protože jsou Vánoce, a jistě mnoho z Vás dostane nové telefony a právě s Androidem, tak aby jste se měli na co těšit.
Jsem však majitelem středně výkonného Samsungu Galaxy ACE, který je spíš než chytrodělem, zarozumnodělem. Chápej, jakože to koupíš za levno, ale není to úplná sračka. Nemohu si ani moc vyskakovat, co se týče velikostí aplikací a nemám rootnutý telefon, takže budu popisovat jen aplikace, oficiálně k sehnání, na Android marketu. Rovněž nejsem movitý majitel, takže se zaměřuji na aplikace, které jsou dostupné zadarmo, (což s sebou nese mnohdy reklamy) nebo za opravdu rozumnou cenu, i když je jen málo cen na marketu, které by nebyly rozumné.
Aldiko
Aplikace určená ke čtení elektronických knih.
V podstatě nenáročná aplikace, která přečte ePub a Pdf formáty elektronických knih a pokud patříte mezi lidi, kteří vládnou nadmíru dobře anglickému jazyku, lze využít i integrovaný obchod s knihami. České knihy by jste zde hledali asi marně, ale vzhledem k tomu, že aplikace umí načítat knihy i ze souboru (z SD karty), tak to není nijak zásadní problém.
Neříká vám nic formát ePub? Není nutné zoufat. Je to formát, který je společný pro aplikace pro OS Android, iOS a elektronické čtečky knih od Amazonu. Rozhodl jsem se tedy pro tenhle formát, kdybych se někdy v budoucnu musel zabývat přechodem na některé z těchto zařízení, tak abych svou knihovnu nemusel znovu konvertovat. V případě konvertu do formátu ePub, doporučuji využít mocné internetové stránky http://www.2epub.com/. Lze zde převést prakticky všechny formáty, ve kterých by se mohla nacházet elektronická kniha a to i ve větším množství na jednou.
Podpory pdf, lze samozřejmě využít k prohlížení jakýchkoliv pdf. Aldiko je jedna z mála aplikací, která dokázala otevřít i objemnější pdf (2 Mb), na výkonem slabším stroji. Což bylo jedno z velkých plus, které mne přimělo využívat Aldiko, protože jsem se tak zbavil aplikace, která jen četla pdf a tedy zbytečně zabírala místo.
Grafické prostředí je stylizované jako knihovna, ale v nastavení máte několik možností, jak si nechat zobrazovat náhledy knih. Buď jako knihy v poličkách, nebo prostý seznam. Jediné, co by mohlo být pro některé odrazující je, že aplikace nebyla dosud lokalizována, do českého jazyka. Nicméně nastavení, ovládání i pohyb v menu je intuitivní a po pár pokusech, omylech, se jistě rychle zorientujete. Při čtení, pak můžete využít zakládání do záložek, sdílení textu, rychlý přechod na konkrétní stránku nebo přepínání mezi denním a nočním režimem.
Mezi značně šikovné funkce, které se vyplatí vypíchnout, je možnost vytváření ikony knihy přímo na stránce launcheru. Vždy, tak budete mít rozečtenou knihu po ruce, a když z knihy odejdete, třeba přepnout na jinou skladbu, tak se následně můžete rychle vrátit tam, kde jste skončili, bez složitého listování.
Aldiko zabere v telefonu 9 Mb celkem, ale lze portnout na SD kartu, čímž se nároky na interní paměť u slabších telefonů sníží a poměrně usnadní boj s místem.
Tohle všechno a jistě ještě pár funkcí, které vás zaujmou, získáte v balíku Free a to bez zobrazování reklam při čtení. Ty se zobrazují snad jen v menu, ale protože na knihy většinou budete přecházet z ikon, tak na ně narazíte minimálně.Pro mě zatím nepřekonaná aplikace svého druhu a stáhnout ji můžete zde .
V budoucnu budu sledovat Google Books, ale zatím je na čtení tenhle program #1.
Android Agenda Widget
Aplikace je k sehnání na Android Marketu zde
Any.DO
Aplikace, která mě naučila používat Úkoly. Sice je ještě v rané fázi vývoje, ale má poměrně příjemné vlastnosti, které malé nedostatky lehce zastíní. Když si člověk zvykne na prostředí metro, které je přenesené z nových Windows Mobile, má aplikace v mobilu vyhráno.
Úkoly lze řadit podle několika kritérií: názvu, priority, data anebo zda jde o domácí nebo pracovní úkol. Jednotlivým úkolům jde připisovat, delší komentář, nastavit připomenutí, a nebo je odeslat druhé osobě emailem. Hledal jsem nějakou dobu i aplikaci, která by mi v rámci googlu, umožnila sdílení s dalšími uživateli, ale to ještě neexistuje, a pokud člověk chce mít sdílené úkoly, tak musí používat weby třetích stran, kde je většinou nutná registrace všech uživatelů a to je nepohodlné a nepraktické, takže s tímhle budem muset počkat, až to google povolí.
Zadání úkolu, je jinak rychlé a díky widgetu, který podporuje všechny druhy řazení, i pohodlné rovnou z launcheru. Při prvním spuštění, Vás aplikace provede rychlím tutorialem a naučí Vás škrtat úkoly a jejich smazání pomocí třesení telefonu. (tahle funkce byla defaultně vypnutá, najdete ji v nastavení) Prostředí je zatím nelokalizované do CZ, ale vzhledem k základnímu nastavení, nejsou použité fráze, nijak složité na překlad.
Synchronizace s úkoly v kalendáři google, zatím funguje jen po ručním vyvolání, ale v budoucnosti jistě dojde k nápravě, protože se app těší značné oblibě.
Po poslední aktualizaci, byla aplikace rozšířena o možnost zapisování nepřijatých hovorů. Když se vám někdo nedovolá, tak se na hlavní obrazovce objeví okno, které vám nabízí uložit si telefonní číslo do úkolů s poznámkou o zavolání později. Vytočit jde samozřejmě rovnou z widgetu.
Aplikace, je ke stažení zde
Call filter
Aplikace určená k filtrování nežádoucích nebo doslova otravných čísel. Jestli stále někdo nepochopil, že odmítnutí hovoru znamená, že s ním nechcete mluvit, tak je to aplikace pro vás. Jednou jí nainstalujete a prakticky o ní už nevíte.
Čísla můžete vložit ve dvou módech. V prvním módu, aplikace dotyčného nechá zvonit, ale vy jej neuslyšíte . V módu druhém, aplikace bude hovory hned odmítat, típat. Tím se pro člověka stanete nedostupným. Používám aplikaci prakticky od začátku, co mám telefon a Androidem a ještě se mi nestalo, že by se aplikace chovala nějak, jak nemá a třeba zamítala hovory, které nemá.
Aplikace, je ke stažení zde.
Barcode Sacenner
Multifunkční aplikace, určená k načítání QR a Barcodu. Kromě samostatné využitelnosti, kdy vás po načtení QR kódu, přesměruje na internetové stránky produktu, nebo Vám pomůže vyhledat product přímo na webu, využívají tuhle aplikaci i jiné Android aplikace, které pracují s čárovými kódy.
Za dobu používání aplikace, jsem narazil jen na málo kódů, které aplikace nenačetla, ale tyhle trable přisuzuji horšímu fotoaparátu, nekvalitnímu osvětlení a skvrnám na slunci.
Jednou z hlavních nevýhod téhle aplikace, je využívání fotoaparátu, takže její nároky na baterii, při delším používání, jsou monstrózní.
Aplikace, je ke stažení zde.
Memento Database
Nástroj k vytváření vlastních databází, a to opravdu, všech možných druhů. Díky přímo tvůrci, vloženým šablonám, je to aplikace vhodná i pro lidi neznalých tvorby databází (třeba mě). Na dvě kliknutí, si můžete vytvořit třeba seznam hudebních cédéček co máte na poliččce, a mít tak přehled s obrázky, tracky a mnoho jiným, vždy po ruce.
Já osobně, jsem to využil k vytvoření takové své soukromé databáze majetku v práci, a tak většinou mám přehled, kam jsem co přesunul.
Databáze je možné synchronizovat s Dokumenty Google, a nebo pokud se Vám povede vytvořit nějaká epická šablona, můžete ji publikovat na webu Mementa. Ve verzi free, je sice počet synchronizovaných databází nějak omezený, ale ještě jsem na limit nenarazil. Hlavně, ne všechny databáze je nutný mít synchronizované s webem.
Memento využívá k načítání čárových kódů, právě výše zmiňovaného Barcode Scanneru. Ovšem využití čárového kódu, při tvorbě databáze, je jen jedna z mnoha možností.
Memento je kompletně lokalizované do českého jazyka. Databáze je možné kompletně chránit heslem. Akorát je potřeba si dávat pozor, co synchronizujete. Přístup do databáze, lze zaheslovat pro přístup v telefonu, ale po synchronizaci s Google Dokumenty, je databáze chráněná pouze přístupovým heslem ke službě Google, takže pokud nemáte silné heslo na své acc, rozmyslel bych si dvakrát co pošlu.
Další věc, na kterou by jste si měli dát pozor je při rušení šifrování. Memento, z nějakého mě neznámého důvodu, to neumí provést, aniž by databázi nesmazalo. Je dobré si tedy rozmyslet předem, jak moc Vás bude heslo omezovat, a jak rychle se může stát, že se hesla budete chtít zbavit. Pokud dojde na rušení hesla, tak je dobré si databázi zálohovat na Google Dokumentech, a pak si ji znovu načíst, do nově vytvořené nezaheslované databáze.
Aplikace, je ke stažení zde.
ES Správce Souborů
Rozšířený správce souborů, který je kompletně lokalizovaný a jednoduše se ovládá. Hledal jsem nějakou alternativu s rozšířenými funkcemi, protože interní průzkumník mi ve verzi 2.3.3 nijak zvlášť nevyhovoval.
Velkou silou ES Exploreru, je práce na síti. Jakmile se telefon přihlásí na wifi a dá vyhledat počítače v síti, Explorer vyjede počítače bez většího zaváhání a to není nutné telefon hlásit k domácí skupině. Pokud se člověk vydá hlouběji do nastavení, najde zde nastavení přístupu a může nechat telefon přistupovat na síť s administrátorskými právy, a pak už nemusíte ani řešit nějaké sdílení složek. Telefonem, se v rámci sítě dostanete všude, pohodlně, rychle.
Trochu mne při prvním načtení počítačů v síti vyděsil fakt, že se mi zobrazili jen IP adresy, ale po chvilce koumání jsem je přejmenoval a od té doby je klid. Ovšem IP, jsem nechal v názvu, co kdyby.
Produktů od skupiny ES je víc, ale zatím jsem po ničem jiném nezatoužil.
Aplikace, je ke stažení zde.
MixZing Media Player
Trochu mne zaskočilo, jak složité je najít nějakou aplikaci, která má equalizér, umí přehrávat celé složky, s volbou shuffle, která přehraje vše a ne jen co se jí zlíbí, a to vše zadarmo. Ono si řeknete, že to dneska umí kde co, ale ona pravda je v případě Android přehrávačů vzdálenější realitě, než by asi kohokoli napadlo. Rozhodně nejsem fanda ID3 Tagů, a když jsem s tím nezačal do dnes, tak s tím budu v budoucnu začínat hodně těžko. Hudby mám dost, a jakmile nechám načíst seznam skladeb, podle mnohými aplikacemi podporovaných filtrů: Title, Interpret, Album, Artist, tak je zlo. Tady je prostě podpora přehrávání ze složky nutnost.
Jediná, z mnoha mnou zkoušených aplikací, která na konec přišla v úvahu, je tenhle prapodivný mix hudebního a video playeru.Video se mi v něm nepodařilo přehrát nikdy, protože se dožaduje stažení nějakého externího balíku kodeků, což jsem samozřejmě odmítl, protože o videa mi vůbec nešlo.
Jakmile došlo na hudbu, tak se aplikace ukázala jako tahoun. V pár věcech mě dokonce i překvapila. Přehrávání hudby po všech ohledech splnilo očekávání, equalizér opravdu ovlivní hudební stopy a shuffle režim nemá tendence ve složce vynechávat skladby. Takovou perličkou, kterou aplikace překvapila, byl fakt, že se mi u dobře pojmenovaných skladeb, objevil obrázek alba, takže aplikace si na pozadí jistě stahuje nějaké info ke skladbám.
Nejsem žádný náruživý posluchač, ale tenhle vynález si mě dostal a na žádný lepší jsem ještě nenarazil.
Aplikace, je ke stažení zde.
SPB Wallet
Životním posláním téhle aplikace, je uchovávání citlivých dat, pro sklerotické uživatele. Díky silnému šifrování 256-bit AES, se k Vašim datům dokáže někdo dostat opravdu stěží. Aplikace vyžaduje při prvním spuštění vytvoření hesla, které vás nechá vytvořit za pomoci jednoduchého průvodce, který vám i napoví, jak silné heslo opravdu je.
Stačí vám tedy zapamatovat si jedno silnější heslo a aplikace vám už následně pomůže s hesly k ostatním službám, kartám, webovým stránkám, rezervacím v hotelu, rezervacím v restauraci, bankovním účtům, atd.
Vše je v příjemném prostředí, které se dotykem ovládá opravdu pohodlně. Uživatel má k dispozici širokou škálu šablon, které využije při vytváření různých položek. Samozřejmě Vám aplikace nebrání, ani ve vytváření Vašich vlastních šablon. To se mi pohodlněji dělalo v aplikaci, kterou používám v PC. Ta je trochu slabší, ale vlastně jen díky tomu, že PC aplikace není ještě optimálně dotažená pro použití na Win7. Nicméně potíží s kompatibilitou, jsem si nevšiml žádných, jde hlavně o vzhled.
Peněženka, umožňuje synchronizaci pomocí Gmailu a Dropboxu. Nakonec, jsem se rozhodl zaregistrovat a využívat Dropbox, protože synchronizace probíhající přes Gmail, mi přišla nedotažená, ve smyslu, že dělala bordel v poště.
Oboje je možné stáhnout si ve zkušební trial verzi, která vám dá 30 dní na vyzkoušení, ale vzhledem k pořizovací ceně, kdy se s oběma produkty vejdete do 300 Kč a váš klíč na pc aplikaci, můžete už následně použít i na více zařízeních, není pro uživatele zakoupení licence, nijak finančně zatěžující.
Wallet pro mobil, stáhnete na marketu zde.
Wallet pro PC, je ke stažení zde.
C:geo
Unikátní pomocník ke hře, která se těší čím dál větší oblibě. Ano, jde o geocaching a kdo neví o co se jedná, může si detalněji počíst tady. V kostce jde o dobrodružnou hru, jejímž cílem je hledání pokladů. Abyste poklad nalezli, je nutné vlastnit zařízení s GPS (watafááák?) a datovým paušálem (GPRS).
Vzhledem k tomu, že naprostá většina zařízení s Androidem GPS a datový tarif má, tak už je jen třeba mít něco, co vás spojí s databází pokladů na geochatching.com (kde musíte mít registraci). Po chvilce hledání byste zjistili, že existuje i oficiálni aplikace, ale ta je placená a i když je za nějakých 180 Kč, tak za koupi nestojí. Má zvláštní, podle mě zmatečné prostředí, které se neovládá pohodlně.
C:geo, je naprostým opakem. Jak jsem řekl v úvodu, je to ultimátní pomocník, při hledání pokladů. Po rychlé instalaci, krátkém zorientování se, Vám nabídne možnosti, které by jste, na geocaching.com, měli přístupné jen s premium acc. Můžete si nechat na mapě zobrazit nejbližší poklady, nechat si zobrazit poklady podle typu, uložit si poklady do telefonu pro pozdější rychlejší přístup a mnoho jiného. Popis všech funkcí, by vystačil na celou recenzi a jestli jste se dostali až sem, tak vám nemůžu udělat, že bych se rozepisoval víc.
Je pravda, že by aplikace mohla být trochu svižnější, ale po pár posledních aktualizacích, to je mnohem, mnohem lepší. Na silném stroji se jistě výkon zlepší. Občas se i stane, že se vám na mapě ukáží kačeři, kteří loví v okolí. To, pokud si tuhle funkci zapnete, umožňuje také no.
Aplikace, je ke stažení zde.
A jsme na konci ...
Je samozřejmě mnohem víc užitečných aplikací, ale to jde už o aplikace jako Pubtran, která Vám vyhledá snad všechny druhy spojů veřejné dopravy v ČR, jež má sice konkurenci v oficiální aplikaci od iDosu, ale ta zdaleka nedosahuje kvalit Pubtranu. Pak sociální aplikace pro Facebook a G+, které používám v oficiální podobě, a které jistě nesmí v dnešní době v telefonu chybět. V tomhle případě sleduji i vývoj aplikace SocialBlast, jež umí posílat statusy na většinu, dnes nejpoužívanějších sítí, ale Google+ je slíbený až v budoucnu, a tak je pro mě zatím nepoužitelná, ale pro uživatele Twitteru, Facebooku a LinkedInu, už by jistě nějaké uplatnění našla. Co se týče prohlížení internetu, tak se mi stále nejlíp používá Opera Mobile Browser, kdy nějak mezi verzí normální a mini, nemohu najít rozdíl, ale zobrazovat internetové stránky, umí i na mobilním připojení opravdu svižně, se zalamováním řádků a pamatováním si hesel. Občas podlehnu touze zjistit si, jak rychlý internet v místě mého působení je, a tak zapnu Speedtest, jejž by asi překonala nějaká jiná aplikace, ale já se nějak naučil používat i jejich webové rozhraní, a tak jsem zůstal věrný. Geekové si pak mohou stáhnout TeamViewer a pomáhat svým méně znalým kamarádům i na cestách, protože kupodivu i na mém, opravdu slabém stroji a mobilním připojení, aplikace běžela hodně svižně. Jen tu trochu člověk opláče, že nemá zařízení s větším displayem.
Tím, můj opravdu vyčerpávající výčet končí a já doufám, že jsem vás maximálně znudil. Pak můj článek jistě bude mít úspěch a povíte o mě i svým babičkám. No, a protože to dokončuji v čase předvánočním, tak vám přeji
Veselé Vánoce a šťastný Nový rok 2012
by Leffi
Komentáře