Přeskočit na hlavní obsah

Geocaching aneb jak začít?

   Jsem vám zase dlouho necpal, žádná moudra a tak se dneska podíváme na roztodivnou věc, které v poslední době holduji a s potěšením sleduji, že se o to zajímá čím dál více lidí. Jistě jste v poslední době narazili na zmínku o podivné hře, nazývající se geocaching, která spočívá v tzv. hledání pokladů. Tahle divná věc už existuje léta, ale troufám si tvrdit, že teď přišla doba, kdy se lidé zase začínají zajímat o pohyb, a s tím spojené aktivity. Jako jedna z možností, jak si zpestřit projížďku na kole, procházku v parku nebo koupání u rybníka, je nález schovaného pokladu, jež aniž by jste tušili, se jistě nachází ve vašem okolí, na vaší trase.


Jak lze s geocachingem začít? 
   Není na tom vůbec nic těžkého. Prakticky stačí pojmout zájem a navštívit některé ze stránek, které se geocachingem zabývají. Ti jež vládnou angličtinou mohou jít přímo na oficiální stránky www.geocaching.com a ti, jež vládnou angličtinou méně, tak mohou využít např. wiki.geochacing.cz, kde najde hromadu základního infa, sice lehce chaoticky uspořádané, ale v dnešní době wikipedie není těžké se v organizaci stránky zorientovat.
   Na stránkách, se nemusíte zprvu zabývat  nijak složitými detaily. Jako první, doporučuji si přečíst etiketu geocachingu, která se v kostce točí kolem základních věcí, jako je chovat se slušně, nenápadně a vždy s respektem ke svému okolí.
   Jako věc druhou, kterou bych doporučil, je udělat si přehled o tom, jaké poklady lze nalézt. To je docela pěkně popsané zde.
   No a jako třetí doporučuji navštívit www.geocaching.com/map/, kde si můžete najít přímo kešky v okolí svého bydliště.

   Pokud se dostanete až sem, tak je dobré zauvažovat o registraci na geocaching.com, která je zcela zdarma a jako nerozhodnutý, můžete opravdu dát jen minimální informace o své osobě. Kdy nick, který si zvolíte, se stane vaším logovacím podpisem. V každém pokladu (kešce), je totiž takový lísteček (logbook), na který se každý kačer zapíše. Takový typický zápis, pak většinou bývá ve tvaru: Datum, Nick, čas a krátký vzkaz, který zastupují zkratky, které mají šetřit místo, protože logbooky bývají opravdu malinké a nebo opravdu nabité informacemi. Registrace na internetových stránkách, pak slouží k potvrzování vašich nálezů majitelům kešek, ke sdělování, že se keška ztratila, k upozornění, že keška potřebuje údržbu a nebo k prostému vedení vašich statistik.
   Vedení statistik se pak dělí na dvě úrovně. Pokud se zaregistrujete zdarma, tak jedinou vaší statistikou bude celkový počet nalezených kešek. Pokud by vás hra nějak extrémně chytla, tak je zde možnost zaplatit malý členský poplatek, který např. na rok činí nějakých 560 kč. To se většinou odvíjí podle kurzu eura. Po zaplacení, pak získáte více možností, jako třeba jedna z nejzajímavějších, je možnost filtrovat druhy kešek na mapě a nebo pokud se stanete hardcore kačerem, tak můžete sledovat opravdu podrobné statistiky vašich úspěchů, které jsou zprůměrované denními nálezy, měsíčními, nejfrekventovanějšími dny vašich nálezů a spousty dalšími. Takovej už facepalm spíš.
   Nicméně, pokud lognete kešku na internetu, na mapě se vám zobrazí jako smajlík a vy budete mít vždy na očích, že tuhle už jste našli a nemusíte se jí teda zabývat dál.

Jak naplánovat hledání?
   Pokud vlastníte telefon s Androidem, tak nějaké zdlouhavé plánování neni potřeba. Existuje mnoho aplikací, které pomocí vašeho přihlášení na geocaching.com, vám zobrazí mapu s keškama v okolí. Mezi nejpoužívanější například patří c:geo, které sice mělo drobné potíže v poslední době, ale zatím neoficiálně dostupná RC (Release Candidate) verze, všechny potíže opravuje.
   Pokud vlastníte jiné turistické navigační zařízení, tak jeho podporu nebo využití si můžete ověřit na oficiálních stránkách. Kešky lze portovat na formáty .gpx, .loc a jiné, které pak lze nahrát do většiny offline navigací.
   Pokud nevlastníte ani jedno z předchozích, tak si budete muset vystačit pouze s mapami. To také není problém, ale vzhledem k tomu, že jako free uživatel nemůžete filtrovat druhy kešek, budete muset počítat s tím, že to zabere trochu práce. Navíc pak bude nutné si udělat poznámky o umístění kešky a případně si napsat nápovědu. Všechny tyhle informace jsou po rozkliknutí kešky na mapě, vypsány autory i s mnoho dalšími zajímavými věcmi, úzce spjatými se založenou keškou.

   Každý má rád něco jiného. Já začátečníkům doporučuji najít si pár městských micro kešek, které jsou nejčetnější a nejsnáze k nalezení a postupně se z nich lze vypracovat ke složitějším variacím, které vás zavedou na místa, která asi jen tak nenavštívíte. Nejdůležitější je mít vždy dobrou náladu, tužku v kapse a ideální počasí. Pak je velká pravděpodobnost, že to bude bavit i vás.


 

Komentáře

Roboteksystem píše…
jj, vychytávka... :-) Beny

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tip na aplikaci: URL Shortener

To si člověk přečte krásný článek, o který se chce podělit s blízkými, navštíví pěkné místo, které chce poslat zobrazené na mapě nebo prostě jen narazí na fotku, která jej dojme k slzám a chce to zkusit i na jiných. Takových příkladů je mnoho. Zrovna tak je i spousta stránek, kterým optimalizace URL adres jejich obsahu vůbec nic neříká, a tak se mnohdy stane, že pošlete někomu odkaz v chatu, který má dvacet řádků a nedej bože, že se v něm vyskytuje nějaká mezera, protože to z pravidla odkaz rozdělí a polovina z něj se stane neaktivní. Člověk na druhé straně musí text kopírovat, přenést jej do adresní řádky a doufat, že na kousek nezapomněl. Pohodlí jednoho kliknutí je ty tam.

Internet Explorer 9

Jsou to dva dny co s velkou pompou vyšel Internet Explorer s pořadovým číslem 9 a strhla se vlna srovnávacích testů, které jako měli ukázat, jak je skvělej úžasnej a tak. Rozhodl jsem se, tak nějak zdlouhavě a hlavně nudně sepsat, jak to vidím já. Opravdu jsem se snažil odolat všemožnými metodami, které měli odpoutat mou pozornost a nečíst ony články, ale voodoo panenky došli a když není co píchat, tak se dříve nebo později nuda dostaví a člověku nezbude nic jiného, než propadnou onomu šílenství a ten zpropadenej IE9 vyzkoušet. Musím uznat, že Microsoft opět nezklamal. Využil veškerých příležitostí co měl a vykradl snad všechny ty dobré věci, které konkurenci dělají konkurencí. Jistě by se našel nějaký hnidopich, který by se s semnou přel, že oni se vykrádaj, tak nějak všichni a já bych mu to nevyvracel, ale beru to podle toho, co vyšlo dřív a z tohohle pohledu vycházím se svým stanoviskem. IE9, lze stáhnout na poměrně jednoduché adrese www.microsoft.cz/ie , kde si vybe...

Zápisky z geovýpravy: Terezín & Litoměřice

Odkaz na album 5.7.14 Terezín & Litoměřice Tenhle rok jsme se rozhodli absolvovat low price geocaching výpravy a vzhledem k tomu, že jsme už delší dobu plánovali výpravu do Terezína, tak jako první jsme se vydali právě tam. V době, kdy jsme s tímto plánem začínali, se tam nacházelo asi 38 klasických kešek, které provázeli postupně po celém městě. Jenže přišli povodně a došlo k obnově jen asi 18. I to je poměrně úctyhodné číslo. Vzhledem k tomu, že se zatím zaměřujeme pouze na klasiky, tak jsme se po ostatních druzích nepídili, ale číslo by se jistě vyšplhalo ještě o pěkný kousek výš. 18 bylo číslo, které by nám stačilo, ale při pohledu na mapu a zjištění, že se poblíž nachází ještě město Litoměřice, které nabízí, taky cca dalších 18 klasických krabiče k, padlo rozhodnutí, že se nejspíš podíváme i tam.