Přeskočit na hlavní obsah

Emulace Androidu v PC: Andy vs BlueStacks

Nedávno jsem narazil na tip, který představil aplikaci Andy, která se má zabývat emulací Androidího prostředí v PC.

Její princip je jednoduchý. Jedná se o sadu nástrojů, které v jednom celku přiblíží uživateli, jinak poměrně
náročný proces. Stažením jednoho .exe souboru, tak dostanete do rukou virtuální image Androidu ve verzi 4+, Oracle VM VirtualBox a speciálně upravený launcher Andy, který to má všechno udržet v chodu. Na oficiálních stránkách se dozvíte, že je Andy vytvářen, jako přímá konkurence podobným nástrojům od jiných firem, mezi nimiž vyniká hlavně BlueStacks.

Posláním Andyho, je přinést uživateli kompletní Android se všemi možnostmi, které dnešní Android nabízí v pokud možno minimálně upraveném Androidím UI, které je dnes tak známé z mnoha dnes běžně dostupných zařízení.
Bohužel co se na první pohled zdá, jako naprostá libůstka, v cílové rovince skomírá na provedení a celkovém dojmu z chodu prostředí.

Tedy správně tušíte, že teď přijde výčet několika ale.

Instalace jako taková nezabere příliš místa. Celkem stáhnete z internetu nějakých 480 MB, které obsahují výše zmíněné aplikace.
Bohužel po instalaci a spuštění, je zde patrné, že Oracle VM VirtualBox, je žravá kráva a váš počítač rozhodně šetřit nebude. Zkoušel jsem to rozchodit na Core i7-2640M 2.80GHz, 4GB Ram a 250GB SSD, kdy první dvě jmenované, jsou při spuštění vytočeny do rudých a tam se drží po celou dobu virtualizace Androidu. Když člověk pomine, že se notebook vaří a naříká, nechá Android naběhnout do plného prstředí, žádného zázraku se nedočká stejně. Prostředí má pomalé odezvy, přechody a rozlišení taky žádný zázrak nevykouzlí.
Jsou tu sice výhody proti jiným, kdy máte plné prostředí Androidu, dokonce, je zde i přítomna rootovská konzole, ale po chvilce trápení se škubáním se prostředí, vás to otráví a nebude se vám s tím chtít cokoliv dělat.
Jistě by to šlo odladit, šoupnout to na nějakou silnější mašinu a věnovat tomu více času, ale ve stavu v jakém to je nyní, to pro běžného uživatele není.

Oproti tomu je zde BlueStacks, který jsem přestal sledovat před bezmála dvěma lety, protože mi přišlo, že se jeho vývoj zasekl na bodě mrazu. O to milejší překvapení mě dnes čekalo.
Tvůrci si dali poměrně záležet na optimalizaci a přinesli tak velmi schopný nástroj na emulaci androidích aplikací, který se i přestal chovat jako vir. Jj, je to tak. V dobách ranné bety, kdy jsem poměrně aktivně BlueStacks testoval, bylo emulátor možné nainstalovat a provozovat, ale nedej bože, že jste jej chtěli vypnout. Taková možnost prostě neexistovala a vy jste museli jít do systémových nástrojů a na tvrdo najít a shodit příslušný proces. Nehledě na to, že tehdy BS neustále udržoval internetové spojení s čímsy kdesi a data se tak mnohdy dostávala do enormních čísel, bez jediné možnosti zkontrolovat wtf. Nehledě na to, že tehdy šlo pomocí BS spustit každou třetí aplikaci.

No jak jsem řekl, jsou to bezmála dva roky a dneska se tu bavíme o úplně nové aplikaci.

Stažený instalátor má něco kolem devíti mega, kdy je postupně dotažen obsah kolem 148MB. Následná konfigurace zabere asi cca 10 minut (15, když se perete s nastavením firemní proxyny, která má ve zvyku kde co blokovat) a celkově naroste složka po instalaci dodatečných aplikací na nějakých 1,31 GB. Kdy je v nastavení možné spatřit, že počítá s nírůstem až do nějakých 16GB, takže standard, levnějších tabletů, ale s podporou HW výbavy vašeho PC.

Není zde sice plná podpora Androidího UI, takže s customizací vlastní plochy je třeba se rozloučit, ale zase se musí BS nechat, že plynulost by mohlo rozdávat. I když té příšerné úvodní obrazovky, která je přeplněná všemožným reklamním balastem na asi miliardy různých her, pochybné kvality a původu, kdy na vámi nainstalované aplikace zbývá jen jediný řádek, by se tvůrci rozhodně mohli zbavit.
Je to docela škoda, když už se jim povedlo přijít s něčím co nemá konkurenci, tak by to mohli udělat user friendly.

Co se však týče podpory aplikací, tak to je naprosto v pořádku. Osobně mě zajímali firemní aplikace, protože na BS spoléhám jako na kandidáta pro testování apek, které se zde vyvíjejí, abych nemusel neustále zanášet svůj telefon. V tomhle ohledu jsem byl velice mile překvapen. Nainstaloval jsem všechno na co jsem si vzpomněl, aniž by mě například GMarket poslal do háje s hláškou o nekompatibilitě zařízení. Maličko bylo zklamáním, že jsem nerozjel Google Chrome prohlížeč, který nějak nechtěl zobrazovat obsah načtených stránek, ale to jsem svedl na zdejší proxy a šel jsem dál.
Na úvodní obrazovku jsem si zvykal dlouho, ale pak jsem zjistil, že je na ploše ikona Apps, z které lze spouštět Androidí apky přímo, bez nutnosti pohybu v BS, což jsem přijal jako dostačující a dál ji neřešil.
Vzhledem k přímému spuštění jsem došel k závěru, že BS musí neustále běžet na pozadí, jako nějaká služba, která detekuje pokyn ke spuštění aplikace. Podíval jsem se tedy na zoubek oné službě, která je prezentovaná v system tray (malé ikony vedle hodin) a k mému milému překvapení, je zde kromě standardních pokynů pro vyhledání aktualizací, o aplikaci, infu o využití místa, feedbacku, i možnost službu vypnout! No konečně.
Co se týče výkonu, tak na pozadí si drží v paměti cca 87 MB a procesor zaměstná minimálně. Při přechodu do nějaké Androidí aplikace si pak z rakmy vezme kolem 200MB. Měl jsem puštěných cca 6 aplikací a nad 220 jsem se nedostal.

Abych to tedy na konec nějak shrnul. BlueStacks jsou stále ve vývoji a sledovat se je rozhodně vyplatí. Dneska je to stále nástroj, který nemá konkurenci a když pominu ten příšerný interface a vskutku osekané nastavení, na náhledový provoz androidích aplikací to rozhodně stačí a lze to provozovat na standardním pc. Sice je tu například konkurence v Andym, ale ten má ještě rozhodně co dohánět. Pokročilý uživatel s dostatečně výkonným pc se na něm jistě vyřádí, ale pokročilý uživatel již nejspíš nějaký ten Oracle VM Box nainstalovaný má a tohle nepotřebuje.


BlueStacks tedy po delší době nemohu jinak než doporučit a pokud máte zájem stahovat jej můžete zde.

Pokud by někdo měl zájem vyzkoušet Andyho, ten je ke stažení zde.

Edit.: Po delší době používání na mě bafl BS s tím, že buť ať zaplatím 24$ na rok za používání na jednom PC nebo ať stáhnu 4 sponzorované aplikace. Ne je to na uvážení každého zda se mu do toho bude chtít investovat, já zatím zvolil 4 apky.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tip na aplikaci: URL Shortener

To si člověk přečte krásný článek, o který se chce podělit s blízkými, navštíví pěkné místo, které chce poslat zobrazené na mapě nebo prostě jen narazí na fotku, která jej dojme k slzám a chce to zkusit i na jiných. Takových příkladů je mnoho. Zrovna tak je i spousta stránek, kterým optimalizace URL adres jejich obsahu vůbec nic neříká, a tak se mnohdy stane, že pošlete někomu odkaz v chatu, který má dvacet řádků a nedej bože, že se v něm vyskytuje nějaká mezera, protože to z pravidla odkaz rozdělí a polovina z něj se stane neaktivní. Člověk na druhé straně musí text kopírovat, přenést jej do adresní řádky a doufat, že na kousek nezapomněl. Pohodlí jednoho kliknutí je ty tam.

Internet Explorer 9

Jsou to dva dny co s velkou pompou vyšel Internet Explorer s pořadovým číslem 9 a strhla se vlna srovnávacích testů, které jako měli ukázat, jak je skvělej úžasnej a tak. Rozhodl jsem se, tak nějak zdlouhavě a hlavně nudně sepsat, jak to vidím já. Opravdu jsem se snažil odolat všemožnými metodami, které měli odpoutat mou pozornost a nečíst ony články, ale voodoo panenky došli a když není co píchat, tak se dříve nebo později nuda dostaví a člověku nezbude nic jiného, než propadnou onomu šílenství a ten zpropadenej IE9 vyzkoušet. Musím uznat, že Microsoft opět nezklamal. Využil veškerých příležitostí co měl a vykradl snad všechny ty dobré věci, které konkurenci dělají konkurencí. Jistě by se našel nějaký hnidopich, který by se s semnou přel, že oni se vykrádaj, tak nějak všichni a já bych mu to nevyvracel, ale beru to podle toho, co vyšlo dřív a z tohohle pohledu vycházím se svým stanoviskem. IE9, lze stáhnout na poměrně jednoduché adrese www.microsoft.cz/ie , kde si vybe...

Zápisky z geovýpravy: Terezín & Litoměřice

Odkaz na album 5.7.14 Terezín & Litoměřice Tenhle rok jsme se rozhodli absolvovat low price geocaching výpravy a vzhledem k tomu, že jsme už delší dobu plánovali výpravu do Terezína, tak jako první jsme se vydali právě tam. V době, kdy jsme s tímto plánem začínali, se tam nacházelo asi 38 klasických kešek, které provázeli postupně po celém městě. Jenže přišli povodně a došlo k obnově jen asi 18. I to je poměrně úctyhodné číslo. Vzhledem k tomu, že se zatím zaměřujeme pouze na klasiky, tak jsme se po ostatních druzích nepídili, ale číslo by se jistě vyšplhalo ještě o pěkný kousek výš. 18 bylo číslo, které by nám stačilo, ale při pohledu na mapu a zjištění, že se poblíž nachází ještě město Litoměřice, které nabízí, taky cca dalších 18 klasických krabiče k, padlo rozhodnutí, že se nejspíš podíváme i tam.